Stephen King: Holly – Könyv – kritika

Stephen King: Holly - Könyvborító

Stephen King olvasott az újságban egy cikket egy idős házaspárról, akik gyilkosságot követtek el. Mindenki kedves, tisztességes embereknek tartotta őket – egészen addig, amíg elő nem kerültek az elásott hullák a hátsó kertből. Pompás regény alapanyag, gondolta King. Közben tombolt a világban a koronavírus-járvány. Már csak a Mr. Mercedes-könyvekben megszeretett, azóta magándetektívvé avanzsált Holly Gibney kellett a hozzávalók közé, és ezzel kész is a Holly címet viselő izgalmas és nem mellesleg hátborzongató krimiregény.

Ultrakonzervatívok hagyják ezt a könyvet!

Miért?

Mert már a könyv elején fel fogják húzni az agyukat.

Stephen King Holly című könyvének egyik fő vezérfonala a koronavírus. Érdekes, és szinte megmagyarázhatatlan módon az oltásellesek főként a markánsan jobboldali szavazórétegből kerülnek ki szerte a világon. Nem vagyok benne teljesen biztos, de mintha sokak szerint ők lennének azok is, akik jóval fogékonyabbak az összeesküvés-elméletekre.

(Például: a Föld lapos és négy darab sörtés armadillo tartja a hátán; vagy: a Hold teljes egészében ementáli sajtból áll. Vigyázat! Ezek az elméletek első pillantásra talán teljesen hihetőnek tűnnek, de valójában mégsem igazak!)

Szomorú tény az is, hogy az Egyesült Államokban a Covid-19 statisztikailag kimutatható alapon a jobboldaliak körében szedte a legtöbb áldozatot.

Szóval a láthatóan liberális elveket valló, józan gondolkodású Stephen King könyvét olvasva valószínűleg sokan nem akarják majd magukat teljesen hülyének érezni (ki akarna ilyesmit?) ezért a lehető legbiztonságosabb módszert választva, talán már a harmadáig sem jutva, földhöz fogják vágni a Holly című könyvet. És utána jól meg is tapossák.

Ezzel azonban fatális hibát követnek el!

Az emberevésnek semmi haszna, értem?!

A kannibalizmus értelmetlen. Ezt muszáj a legelején határozottan kijelenteni. Mégpedig azért mert Stephen King könyvét olvasva, simán az a meggyőződés alakulhat ki bárkiben, hogy az emberi hús fogyasztása, főként az emberi májé nagymértékű egészségügyi előnyökkel jár. Hát ez egyáltalán nincs így!

Persze mindez a Holly című könyv végére egyértelműen kiderül. Igen ám, ha azonban King vagy éppen a szereplői a védőoltásokkal kapcsolatos nézeteivel már idejekorán elriasztanak, máris kész a baj.

Hiszen a kedves, idős, egymással nagy szeretetben élő Harris-házaspár olyan meggyőzően érvel az emberi hús fogyasztásának számos előnyéről, hogy egy idő után már-már hajlamos vagy hitelt adni a szavaiknak. Talán még a nyálad is csorogni kezd. Elvégre Rodney Harris, azaz Mr. Hús mégiscsak a táplálkozás-tudomány szakértője. Csak jobban tudja!

Figyelem! Mr. Harris elmélete nem igazolható megnyugtató mértékben!

Azok tehát, akik arra a következtetésre jutnak, hogy embertársaik elfogyasztása (feltehetően néhány libernyáké, hogy több legyet üssenek egy csapásra) megnöveli az élettartamukat, sajnos tévednek.

A Harris-házaspár bizony-bizony sokkal többre ment volna, ha a mediterrán étrendet követik, és emellett még, mondjuk, jógáznak.

Holly Gibney tuti kinyomozza

Stephen King számos nagyszerű szereplőt alkotott már hosszú pályafutása során, Holly Gibney azonban közülük is kiemelkedik a szerethetőségével és angyali jóságával. Az olvasó az ő esetében pedig extra élményhez jut azzal, ahogy az anyja által elnyomott, érzelmileg és mentálisan is labilis nő kiszabadulását majd önmagára találását több köteten keresztül követheti nyomon. Amellett természetesen, hogy Holly eközben még számos gonosztevőtől is megszabadítja a világot.

Mert Holly nyomozónak is nagyszerű. Semmi kétség, Bill Hodges (lásd Mr. Mercedes) jól kitanította. Sőt, egyre inkább úgy tűnik, hogy a csajszi ösztönös tehetség.

Stephen King általában megteszi nekünk azt a szívességet, hogy az általa kedvelt szerzőket/könyveket reklámozza saját munkáiban. Michael Connelly és főhőse, Harry Bosch nyomozó (személyes kedvencem – lásd A feslett szőke) neve tehát a lehető legalaposabb indokkal hangzik el Holly szájából.

Kopogtass be mindenhova, beszélj mindenkivel! – hangzik Bosch nyomozó hitvallása. Holly Gibney pedig pontosan így is tesz.

Nyomasztó nyomozás – Stephen King módra

Más kérdés természetesen, hogy ha Stephen King krimit ír, ne várjuk el tőle, hogy Agatha Christie-féle visszafogottságot tanúsít. Sőt Michael Connelly-féle visszafogottságot sem. Chris Carter olvasóinak viszont vélhetőleg a szemük se fog rebbenni (lásd A nevem: Halál).

A Holly című könyvben rögtön a kezdéskor kiderül, hogy kik az elkövetők. Így Ms. Gibney nyomozásával párhuzamosan végigkövethető Harris-ék gyomorforgató tevékenysége is. Lefogadnám, hogy mindazok, akik elvi alapon elutasítják az emberi hús fogyasztását, feltehetően számos alkalommal kényelmetlenül fogják érezni magukat e könyvet olvasva.

És persze az sem titok, hogy Mr. King milyen kegyetlen tud lenni. Ha feltűnik a könyvben egy igazi jószívű, derék amerikai lány, már kezdhetsz is aggódni a sorsáért.

King mindezt azzal ellensúlyozza, hogy Barbara Robinson személyében megalkotja a könyv saját Amanda Gormanjét. Kérdés. hogy erre mi szükség van. Talán nem sok. És a mai középiskolás tinédzsereket ismerve kevés esélyt adnál arra, hogy egy ifjú költőpalánta a Wattpad helyett inkább 100 éves rozzant költőnőkhöz kopogtat be.

De persze, ha az öregasszony pont a galád Harris-házaspár közelében lakik, akkor mégiscsak rendben van…

Összegzés

Stephen King krimit írt. És milyen jól tette! A szupercuki magándetektív, Holly Gibney töretlen elszántsággal nyomoz, küzd a koronavírussal és saját érzelmeivel. A Kingre jellemző ellentmondásos témaválasztás természetesen adott, a mester most éppen a húsevéstől próbálja elvenni a kedved. (A sztori azonban mentes minden természetfelettitől.) Holly pedig a könyv végére igazi badass figurává változik.

Értékelés: 8.2/10

Stephen King Holly – Könyv – kritika
Európa Könyvkiadó. 2024. 489 oldal

Ez is érdekelhet:
Stephen King: Billy Summers

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük