Doctor Strange (2016) – Film – kritika
Mint azt mindannyian jól tudjuk, a Marvel filmek olyanok mint a vurstli.
Nos, az 2016-ban készült Doctor Strange sem kivétel Martin Scorsese alaptétele alól: színes, csillogó-villogó, varázslatos, de azért mégis számos lyuk tátong rajta.
A jó doktor Strange egy közlekedési baleset okán kényszerül pályamódosításra (nem lehet elégszer hangsúlyozni: NE TELEFONÁLJ VEZETÉS KÖZBEN!) Menő sebészből varázsló lesz. Persze azért ez nem ilyen egyszerű. Egyrészt, mint a Marvel filmek túlnyomó többsége, e film is eredettörténet. Másrészt az ilyesmi azért nem megy egyik napról a másikra.
A Benedict Cumberbatch által alakított főhős mindeközben nem nagyon nyeri el túlzottan a szimpátiánkat, mivel, hát, ki az, aki alapból kedvel egy önhitt, egoista, anyagias, nárcisztikus és arrogáns sebészorvost? Senki. Kivéve, ha azt akarja, hogy az vakbélműtétet hajtson rajta. Ilyenkor, azért megértőbb az ember…
Karrier- és meg- váltás
Ha van egy olyan testrészed, amit létfontosságú a munkavégzésed tekintetében, annak megsérülése az egész addigi életedet a fejedre állíthatja. Nem csoda, hogy dr. Stephen Strange is nehezen tudja kezelni a helyzetet. Te mit csinálnál a helyében? Azt mondanád: – Az idő a legjobb orvosság! – És türelmesen végeznéd a fizikoterápiás gyakorlatokat. Közben, biztos, ami biztos, letennéd a bőrgyógyász szakvizsgát.
De Stephen Strange, na ő aztán nem! Mindannyian találkoztunk már ilyen orvossal, mint ő, nem igaz? Nem elég a baja, de ő inkább elmegy Nepálba, a világ végére.
Gyorstalpaló tanfolyam varázslóknak
Így aztán érthető, hogy kevés érdeklődéssel figyeljük doktor Strange előmenetelét a varázslóiskolában, – ennek a szakmának a megtanulása (tudjuk jól tudjuk a Harry Potterből) hosszú évekig eltarthat… Kivéve, a fenébe is, ha fotografikus memóriád van, mert akkor 3 hét alatt megtanulsz arameusul, hottentottául meg még 5 holt nyelven, melyeken általában a varázsigéket körmölik le. Valakinek egyszerűen minden sikerül! Nem irigységből mondom, félreértés ne essék. De ez akkor is pofátlanság!
Külön(leg)ös vizualitás
A Doctor Strange vizualitása több irányból támad egyszerre, hogy maga alá temesse a gyanútlan filmnézőt. Geometriai illuziókkal, érzékcsalódások segítségével, a valóság töredezett, fraktálszerű ábrázolásával mérföldekkel haladja meg a Marvel-filmekben megszokott filmes esztétikát.
A film M.C. Escher munkásságát idéző építészete, mint például az egymásba futó, önismétlő végtelen lépcsősorok, vagy a folyamatosan mozgásban lévő, átalakuló városkép, az önmagukat újra-újraépítő felhőkarcolókkal egyszerre használja inspirációul Christopher Nolan Erdetét és Watchowski-testvérek Mátrixát, és haladja meg azokat.
De fentiek csak azok számára használnak újdonságul, akik nem ismerik Stan Lee és Steve Ditko eredeti képregényeit, amelyek ugyanezt a szokatlan képi megjelenítést használták.
Szóval csillog-villog az egész! Valaki a vurstlit említette itt? 🙂
Mi ír felül egy alulírt főgonoszt?
A Doctor Strange gonosz ellenségéről, Kaeciliusról inkább szót se ejtsünk! A motivációit is csak sejtelmesen érzékeltessük: Lássuk csak, mintha egy konferenciabeszélgetésen vennél részt telefonon, vagy hát, izé, skype-on Hitler, Sztálin elvtárs, Mao Ce Tung és Timur Lenk részvételével, azok BÁJOSAN a képedbe vigyorognának és azt mondanák: „Idesüss, tesókám, van itt nekünk egy tutkó ajánlatunk, amitől a világ sokkal jobb hely lesz.” Te meg így válaszolnál nekik erre: „- Oké-zsoké, fiúk, rádumáltatok.”
Szóval minden túl gyors, emberfeletti léptékű és HIHETETLEN. Ezért aztán, sajnos, nem is tudod komolyan venni az egészet.
Az egyetlen igazán jó dolog a filmben Tilda Swinton, a mágusok muterja. Egyem a kopasz fejét!
Tibeti helyett már elkelt a kelta
Az eredeti képregényekben az Ősmágus egy tibeti férfi. A Doctor Strange című filmben egy androgün kinézetű, hófehér nő. De kit érdekel ez a károgókon kívül?! Főképpen, ha Tilda Swinton ilyen minimális színészi eszköztár használatával ér el ilyen lenyűgöző hatást?
Szinte meg sem szólal, csak néz. Alig mozdul. És közben mégis egyszerre távolságtartó, enigmatikus, bölcs és derűs. Karakterre egyszerre sugároz transzcendens jelenlétet és csúfondáros intellektuális fölényt, valamint fizikai erőt. Szóval minden szempontból ő a főnök.
De persze ettől a Doctor Strange még csak a szokásos Marvel-cucc. Vizuális értelemben szép és kreatív, de a csillogás mögött kevés valódi mélység lapul.
Értékelés: 6/10
Doctor Strange (2016), akciófilm (IMDb)
R.: Scott Derrickson, Fsz.: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams
—
Ez is érdekelhet:
Mark Millar – Frank Quitely: Jupiter hagyatéka
Cameron Johnston: Az áruló isten
— — —
Sajnos Timur Timurovicsról eszembe jutott egy vicc, van vagy ezer éves, és kb. 50 éves kor alatt nem is mond semmit, de nincs mit tenni:
Másenyka megy az erdőben, amikor egyik bokorból megszólal egy suttogó hang:
– Másenyka, vesd le a bugyidat!
Másenyka gyorsan elszalad.
Másnap újból arra sétál, és megint hallja a suttogást:
– Másenyka, vesd le a bugyidat!
Másenyka elrohan, mint akit puskából lőttek ki.
Harmadnap is az erdőben jár és amikor ismét megszólal a hang, Másenyka megrántja a vállát, kilép a bugyijából és odavágja a földre.
Rá következő nap útközben látja ám, hogy a bugyija ott lóg a bokor egyik ágán, rajta egy cetlivel: „Kedves Másenyka! Kimostuk a bugyidat. És ki is vasaltuk. Üdvözlettel: Timur és csapata.”