James Ellroy: Ez a vihar – Könyv – kritika

James Ellroy: Ez a vihar - Könyv

Los Angeles Kvartett 2/2. Azaz: James Ellroy, miután már mindent elmondott az első kvartettben Los Angelesről, amit tudni volt érdemes egészen az 1970-es évekig bezárólag, rückvercbe kapcsolt, és nekiállt egy újabb négyesnek. Csak korábbról. De ha bárki is azt hinné, hogy LA a ’40-es évek elején erkölcsösebb volt, nos, hát, az téved.

A második kvartett összekötő eleme a második világháború. Nyilván snassz lett volna gyártani négy újabb könyvet arról, hogy a bűnös város mennyire bűnös. Viszont Pearl Harbor után ez már egyáltalán nem jelent problémát. Mert hogy: Háborús paranoia. Minden a feje tetejére áll. Az érzelmek felfokozódnak. Make Love at War. És a sima közönséges korrupció mellett megjelenik a nagybetűs HÁBORÚS NYERÉSZKEDÉS is.

Dudley Smith nyomozó őrmester, Ellroy ördögi főhősének tervei az első részben (lásd Perfídia) nem a legflottabbul alakultak. (Háborús nyerészkedés nix). Smith azonban őrmesterből százados lesz, és átkerül a hírszerzéshez, így mindenki kedvenc, nácizmussal kacérkodó, lelkiismeret nélküli überrendőre előtt új távlatok nyílnak. (És újabb női szívek.) Dudley Liam Smith-nek mesterkedései közben nagy segítségére van vérszomjas, képzeletbeli farkasa is. (Képzeletbeli barát Level 1000)

De hoppá! Hiszen a Dudster a könyv elejétől a végéig Mexikóban mesterkedik! (Mexikó = A végtelen lehetőségek hazája.) De végül is kit zavar ez? Hát Ellroyt, mondjuk, egy cseppet sem.

Vissza Los Angelesbe. Az Ez a vihar mindent összevetve mégiscsak krimi, így kell ide is egy borzalmas bűnügy. És kell egy nyomozó, aki rákattan. Annak ellenére, hogy kényelmi okokból mindenki más rá akarja verni az első szembejövő balekre. Ez a nyomozó most az ügy idejére hirtelen megtáltosodó Elmer Jackson. Figyeljük meg: minden Ellroy-krimiben van egy tunya alak, aki hirtelen megtáltosodik.

De hoppá. Az Ez a vihar című könyvben nem csak a kedves (és velejéig korrupt) pinabubus Elmer kíván az ügy végére járni. Ott van Hideo Asida, a nyomelemző szupersztár; Joan, a dögös vörös (nyomelemző szupersztár 2.); majd később becsatlakozik még Kay Lake rendőrségi végzet asszonya és Bill Parker százados is, a rendőrség élő lelkiismerete, gyakorló alkoholista, és a rendőrfőnöki szék örökös várományosa.

A gond csak a borzalmas bűnüggyel van. Emlékszünk még a Vatanabe-családra a Perfídiából? Négyes gyilkosság. Muy cruel. 

Az Ez a viharban egy 10 éve megégett hullát mos ki az a vihar egy golfpálya alól. Muy érdektelen.

Személyes kötődés a lehetséges áldozathoz? Muy érdektelen.

És azzal sem válik sokkal érdekesebbé, miután kinyírnak két sutyerák, korrupt, enyhén fasisztoid zsarut.

Az arany viszont már valamivel szebben csillog. És volt itt korábban egy nagy aranyrablás, aminek talán köze lehet a fentiekhez. Az arany azóta se került elő. Uccú, mindenki az arany után veti magát!

James Ellroy Ez a vihar című könyve tipikus egyet fizet, kettőt kap akció. Olyan vastag, hogy két krimit is kitehetne egyben. Aprócska probléma, hogy csak egy krimit tesz ki. Alaposan elnyújtva. Főhősei még jóval azután is tovább nyomoznak, hogy te már maximálisan elégedett lennél vizsgálódásaik eredményével.

Aprócska probléma número dos: Túl sokat kapsz Dudleyból, akinek csak érintőleges a részvétele az ügyben (aztán a végére el is sikkad teljesen).

Az ugye már közhely számba megy, hogy James Ellroy világában minden összeesküvés-elmélet igaz. Igaz? Muszáj tehát ide is MINDENKÉPPEN egy összeesküvés-elmélet. A Perfídia ötödik hadoszlopa nem volt még elég? Hát akkor nesze neked náci kommunisták. Vagy kommunista nácik. (Kinek hogy szimpatikusabb.)

Azonban vannak összeesküvés-elméletek, amik egyszerűen már túl HIHETETLENEK, hogy bekajáld őket…(Lehet, hogy most egy sem jut eszedbe, de vannak ilyenek.)

James Ellroy azonban mindezek ellenére túl jó író ahhoz, hogy rossz könyvet írjon. Csúfondáros, ironizáló szövege, a csúcsra járatott politikai inkorrektség, a gonoszkodó célzattal bevetett német és spanyol félmondatok, félszavak valami egészen eredetit eredményeznek. A spanyolok Los Babevők, Buzz Meeks Mexikóban vásárolt skorpiója El Buggo, a mocskos japcsik pedig… nos ők egyszerűen csak mocskos japcsik.

És vissza-visszatérő jelleggel felbukkan az Ugga-Bugga kifejezés!

Az, hogy az egyszeri blogíró minden igyekezete ellenére stílben marad és átveszi az író fordulatait, egy dolog. De amikor az Ellroy egyik saját szereplője teszi ugyanezt rendőrségi kihallgatása közben, azt nehéz másként minősíteni, mint nagystílű pofátlanságnak.*

Ellroy immár a 6. könyvét szenteli annak az elméletnek az alátámasztására, hogy Los Angeles = Sodoma & Gomorrah Light. Már a szemed sem rebben rendszerszintű korrupció, a ribanckodó filmsztárok, vagy a gőzfürdőben menetrendszerűen lepippantott Orson Welles láttán.

Azonban Ellroy – akarata ellenére – most már tényleg túllő a célon. Könyve nem elrettent; az Ez a vihar végére hozzászoksz, hogy a korrupció és a simliskedés az állandó ügymenet része. Nincs mit tenni. (Korunk Magyarországán különösen hasznos ez a hozzáállás.) Ha pedig rendőr vagy, vagy annak készülsz, hát jobb, ha semmiképpen sem veszed a kezedbe ezt a könyvet. (Mert a rossz példa ragadós.)

Másfelől, helló, a 40-es évek LA-je príma hely lehetett arra, hogy jól érezd magad! Minden második bokor mögött egy filmsztár üzekedik. Ha szerencséd van, magára is ránt. Pia, drogok, gyorsítók: amennyi a csövön kifér. És buli, buli hátán! Már persze, ha nem zavar, hogy a résztvevők többsége náci egyenruhában pompázik.

8/10

James Ellroy: Ez a vihar.
Jaffa Kiadó. 2021. 710 oldal

* Horváth Viktor hasonlóképpen szórakoztatja saját magát a Török tükörben.

Ez is érdekelhet:

Don Winslow: A határ

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük