Jonas Bonnier: Svédcsavar – Könyv – kritika

Jonas Bonnier: Svédcsavar - könyvborító

Skandináv krimi rablással súlyosbítva

Jonas Bonnier könyve nagyjából a skandináv krimi és a dokumentum-regény találkozása a boncasztalon. Vagy mi. Igazából nem teljesen, mert az előbbi zsánerre jobbára csak a helyszín utal, a szokásos nyafogásnak viszont nyoma sincs. (Tudod, amikor a könyv derék északi szereplői már a rögtön a kezdéstől folyamatosan depressziósak, de a nevük és a nemük még hosszú oldalakig nem derül ki.) Ha pedig attól félsz, – mivel a könyv igaz történet, – hogy csak a tényeket dobálják benne egymásra, ez sem illik rá, hiszen a Svédcsavar teljesen áramvonalasra van regényesítve.

2009-ben pár fickó kirabolta a G4S készpénz-logisztikai cég stockholmi lerakatát, helikopterrel. (Röpködtek a százmillió koronák.) A regény a felkészülés és a rablás története.

Rosszfiúk? Érdekes!

Bonnier könyve összességében nem annyira izgalmas és fordulatos, mint azt a heist zsáner diktálná. A könyvnek az előkészületeket kitevő értelemszerűen nagyobb hányadára maximum a mérsékelten érdekes jelző akasztható. (Nyilván, ez a helyzet megváltozik az akciórész során.)

Amiért viszont a Svédcsavar című könyvet mégis jó olvasni, az a karaktereknek köszönhető, akik nagyon jól eltaláltak. Ezek a fickók bűnözök, ámde Bonniernek sikerült őket olyan szinten érdekessé tennie, sőt kimondottan megkedveltetni, hogy a fene essen belé, elkezdesz szurkolni azért, hogy sikerrel járjanak.

Ember, terv ez?!

Aki látta a A nagy pénzrablás című sorozatot (vagy legalábbis a még komolyan vehető első két részét), az tudja, hogy ilyenkor – hiába rendelkezel minden részletre kiterjedő, precíz tervvel, – jó eséllyel minden gallyra megy. (Véletlenül otthon felejtetted az adamantium-fúrószárat. A harisnya szétszakad a fejeden, pont akkor, amikor meredten bámulsz a biztonsági kamerába. A helikopter üzemanyagának túl magas az etanol-tartalma. Stb.)

A feszültség tehát folyamatosan nő a G4S készpénz-logisztikai cég stockholmi lerakatában.

A Svédcsavar rendőrségi szála emellett kissé feleslegesnek is tűnik, leginkább csak úgy lóg, helyesebben röpköd a levegőben; bár itt van ez a rendőr csajszi, Thurn kisasszony, és hát közben őneki is szurkolsz kicsikét. Nyilván az ilyen esetekben jobbára elkerülhetetlen végkifejletig.

Mondok, ez tényleg megtörtént!

A Svédcsavart lezáró fejezet viszont, amely keretbe foglalja a rokonszenves, ámde elszánt rablók történetét totál értelmetlen és felesleges. Érződik rajta, hogy Jonas Bonnier merőben öncélúan toldotta csak hozzá könyvéhez.

Így hát, ha már egyszer elolvastad e (lég)csavaros rablás történetét, akkor muszáj lesz utánajárni annak is, hogy mi lett később a srácokkal. (Lásd: wikipédia.) Ez most ugyanis – az ilyenkor szokásos eljárás helyett, – a csudába is, hiányzik e magas fordulatszámon pörgő krimi végéről.

Értékelés: 7.4/10

Jonas Bonnier: Svédcsavar
Animus. 2018. 400 oldal

Ez is érdekelhet:
Johanna Mo: A Dal a sötétben

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük