Tom Sweterlitsch: Letűnt világok – Könyv – kritika
Vigyázat! Tom Sweterlitsch krimibe hajló sci-fijében a Letűnt világok a multiverzumban létrejövő lehetséges elágazásokat jelentik. Szóval, ha a multiverzumos sci-fikről te is úgy gondolod, hogy a legtöbbje olcsó bűvészmutatvány, amikből a végére úgy sem sül ki semmi érdemleges, akkor jobb, ha el sem kezded ezt a könyvet.
Másfelől Tom Sweterlitsch könyve szépirodalomként és (legalábbis egy ideig) krimiként is megállja a helyét, így bátran lehet adni neki egy esélyt. Nyilván egészen addig, míg olvasás közben azt nem kezded érezni, hogy azért a biztonság kedvéért nem ártana egy elméleti fizikai diploma sem…
Shannon Moss az NCIS ügynöke, akkor riasztják, ha időutazással kapcsolatos összefüggések merülnek fel egy-egy bűnténnyel kapcsolatban. Hogy mi? Időutazás? Az amerikai haditengerészetnél feltehetően senki sem olvasott még időutazós könyvet vagy látott ilyen filmet, noha bármelyikből EGYÉRTELMŰEN kiderül, hogy ez mennyire rossz ötlet. Így hát a Hold TÚLFELÉN lévő titkos bázisról indított űrhajókkal ugrálnak előre a jövőbe – még azután is, hogy kiderül, minden egyes ugrással egyre közelebb hozzák az apokalipszist. Mondtam, hogy rossz ötlet, nem?
Shannon Moss, aki ugyancsak nem foglalkozik az időutazás kétséges megítélésével, csupán a közeljövőbe megy előre. Ő általában azért vállalja az ezzel járó rengeteg kellemetlenséget (márpedig az van dögivel), hogy az aktuális nyomozásához gyűjtsön információkat. Még ha az NCIS olyan lassan dolgozik is mint a tetvek, azért 20 év csak elég nekik, hogy a végére járjanak egy ügynek. Moss, hopp, belibben, egyik lába itt, a másik ott, felmarkolja az infókat, eset letudva.
És akkor ez az a pont, ahol Tom Sweterlitsch alaposan kifundált építménye kezd összeroskadni. A letűnt világokban minden időutazásnál ún. zsebuniverzumok jönnek létre, amint azonban Moss kilép belőlük, vissza a saját idejébe, ezek azon sofort megsemmisülnek. De mivel a szervek a jövőben már ismerik e lustáknak való nyomozási módszert, egy cseppet sem örülnek a múltból jött látogatóknak. Érthető okból, hiszen nem akarnak megsemmisülni. A látogatók tehát mennek a sittre, ahol a lehető leghosszabb ideig életben tartják őket.
Ezek után te átmennél a jövőbe nyomozgatni? Lófarát!
Ha igen, hát megnézhetnéd, hogy a Holdon lévő bázisról hova indítanának vissza. Egyenesen a hűvösre! Tom Sweterlitsch elegáns módon megfeledkezik az időutazás e hétköznapi, ámde mégis jelentős logisztikai aspektusáról, így rád marad annak kigondolása is, hogy miképp intézheti a jövőben az inkognitóban ügyködő Moss ügynök a földről a hold túlsó felére való visszajutást…
Na és akkor itt van még az is, ami a multiverzumok létrejöttéről TUDHATÓ: annyi van belőlük, mint égen a csillag. Végtelen számú. Ha kihajolsz az erkélyen és leköpsz, hát beletalálhatsz a virágágyásba vagy akár egyenesen a szomszéd kopasz fejére is. Néha csak ennyi a különbség két univerzum között. Másszor meg George W. Bush helyett Al Gore az amerikai elnök.
No de mit árul el ez a nyomozásod megbízhatóságáról? Mindent. Egy másik multiverzumban végzett nyomozás abszolút nem releváns az ügyed szempontjából. Kábé annyi jelent, mintha megálmodnád a tettest.
Tom Sweterlitsch Letűnt világok című könyve ellentmondásos munka. Egyfelől igényes, intelligens krimi, egy nagyszerű, könnyen azonosulható főhőssel. Shannon Moss drámai és emlékezetes harcot vív egy olyan apokalipszissel szemben, amit, ha választani lehetne, hát utolsónak választanál. (Akkor már inkább a zombik.)
Másrészt a mögöttes háttér átgondolatlansága miatt, no meg azért is, mert a túl sok multiverzum elkerülhetetlenül magával hozza az eljelentéktelenedést, a Letűnt világok a végére ellaposodik. Hatástalanná válik.
Mert mit ér, ugyebár az emberfeletti küzdelem, ha csak párhuzamos világokat mentesz meg? Olyanokat, amik eddig a nyomozásaid melléktermékeként simán mentek a levesbe.
A Letűnt világoknak természetesen ugyanaz a tanulsága, mint bármely másik időutazós terméknek: Ne menj a múltba, mert mindent elcseszel. Ne menj a jövőbe se, mert akkor is. Maradj szépen a seggeden és hozd ki a legtöbbet a jelenből.
7.8/10
Tom Sweterlitsch: Letűnt világok
Agave Könyvek. 2021. 352 oldal
—
Ez is érdekelhet:
Frank Schäzting: A pillangó zsarnoksága