Christopher Buehlman: A fekete nyelvű tolvaj – Könyv – kritika
Az oktatási rendszer mint olyan kész szívás. Mire komoly végzettséget szerzel, nyakig eladósodsz. Ha tolvajnak tanulsz, még rosszabb a helyzet. A tolvajok társulása, azaz a Szedők Céhe ugyanis pontosan tudja, hogy innentől kezdve minden olyan képességnek a birtokában vagy, ami a pénzszerzéshez szükséges. Így aztán a beled kidolgozhatod nekik. Kinch Na Shannack, A fekete nyelvű tolvaj főhőse ennél még egy fokkal rosszabbul jár. A rejtélyes küldetéssel, amelybe belekényszerítik, csak veszítenivalója van. Christopher Buehlman olvasói viszont nagyon jól jártak, Kinch Na Shannack kalandjai ugyanis fenemód szórakoztatóak.
Christopher Buehlman – Egy jókedélyű hang a fantasy-ben
A fantasy műfajában nem könnyű kitűnni, ez tény. Egyrészt mára már bőven túltermelési válság alakult ki, másrészt a Goodreads-hez hasonló oldalaknak köszönhetően sok esetben teljesen középszerű fércmunkáknak akad a legnagyobb rajongótáboruk. (Lásd: S. A. Chakraborty: Bronzváros) A multitálentum Buehlman – író, költő, színész, humorista – azonban képes arra, hogy szinte azonnal lefegyverezzen. Mégpedig a humorával.
Kinch Na Shannack, azaz a fekete nyelvű tolvaj ugyanis az a fajta fickó, aki mindenben megtalálja a humorforrást. A szarkasztikus kommentárok, pikírt megjegyzések és folyamatos beszólogatások kísérik veszélyes útján nyugat felé.
Azonban mindenki megnyugodhat, mivel Christopher Buehlman könyve sose megy le olcsó vásári komédiába vagy paródiába, sohasem tolakodóan, hanem kifejezetten intelligensen simul bele a fantasy kalandba. Kinch Na Shannack egy éles nyelvű, rafinált gazember, oszt’ csá.
Kidolgozott világ és pompás kalandok
A fekete nyelvű tolvaj világa a szokványos fantasy keretek között mozog. Azonban Buehlman ezeket a kereteket a maximális mértékben ki is tölti. A háttér meglepően alaposan kidolgozott, sokszor úgy érzed, ha nem figyelsz eléggé, hát simán el is veszhetnél a részletekben. Birodalmak, háborúk, régi és jelenlegi uralkodók, politika, különféle népek, nagy varázslók, költészet – számos a szövegbe ékelt verssel – mind-mind megjelenik több-kevesebb mértékben a könyv lapjain.
Azonban A fekete nyelvű tolvaj számos erénye közül is kiemelkedik az, hogy szereplői földön és vízen egyaránt remek kalandokba keverednek. Tengeri csata, tengeri szörny, párbajok, orgyilkos támadások és harci varázslók mind keresztezik előbb vagy utóbb az útjukat.
Goblinok és óriások – kegyetlen fajzat mind
Buehlman mesterségbeli tudásának további tanúbizonyságát mutatja az, ahogy más sablon fantasy-k tucat ellenfeleit, úgy a nyavalyás goblinokat, mint a hegyomlásnyi méretű óriásokat képes igazán hátborzongatóra alkotni. Mikor a goblinok – cseppet sem várt módon – felbukkanak, hogy keresztbe tegyenek a fekete nyelvű galti tolvajnak és barátainak, már régen tisztában vagy vele, hogy micsoda elvetemült, mocskos dögök.
De Buehlman képes ezt a hatást is tovább fokozni, mikor a goblinok nekilátnak a vacsorának…
Az óriásokat menet közben ismered meg, de itt is ugyanez a helyzet: a tolvaj és kis csapata teljesen esélytelen velük szemben.
Egyszóval mindig van miért izgulni, mivel a tét mindig magas.
A fekete nyelvű tolvaj lesmárol – nyelves csókkal
Egy tolvaj nyilván nem a legbizalomgerjesztőbb alak. Egy fantasy könyveken vagy szerepjátékokon edződött veterán azonban ilyesmin tuti nem akad fenn. (Míg, persze, le nem ül mellé egy a metrón.) Ez is csak egy szakma, istenem – mondván. Mégis, mélyebben belegondolva, egészen viharos az a gyorsaság, amivel Buehlman megkedvelteti kétes foglalkozást űző főhősét. Ne feledjük, éppen egy útonállás kellős közepén találkozunk vele először!
Persze mindehhez az is kell, hogy a kezdetben szinte átláthatatlan, zűrzavaros politikai intrikák közepette Buehlman hőse egy tolvajhoz képest biztos erkölcsi érzékkel navigáljon. (Még ha néha el-elcsór is ezt azt útközben.)
Vegyük hozzá mindehhez, hogy Kinch még a cicákat is kedveli! (Ki nem?)
Szóval amikor Norrigal, a kimondottan bájos boszorkány-tanonc csatlakozik a kalandozó társasághoz, onnantól újabb réteget kap a könyv. Ha téged simán meg lehet venni egy első pillantásra teljesen reménytelennek tűnő szerelemmel (lásd például A Kimondatlan Név) akkor nyert ügyed van. Norrigal eszméletlenül cuki. Nem csoda, hogy a fekete nyelvű tolvaj innentől őutána epedezik. Természetesen ez a folyamat is nagyon szórakoztató, tele játékos évődéssel és állandó bizonytalansággal.
Mágia a kezed ügyében
A fekete nyelvű tolvaj című könyvben a mágia használata nagyon változatos. Buehlman nem vesződik a mágia rendszerének átfogó magyarázatával. Egyszerűen aki szereplői közül ért hozzá, az csinálja. Kinch csak néhány egyszerűbb trükkre képes, de például a Szedők Céhe orgyilkosainak tarsolyában egészen komoly mutatványok is találhatók. Nem beszélve az olyan nagy hatalmú mágusokról, mint a Holtlábú. Azonban a varázslatok még az ő számukra sem állnak korlátlanul rendelkezésre.
A könyv kevés számú hibája is a mágiához kötődik. Egy-két esetében ezek népmesébe illően gyerekesek. A sétapálcában rejtőző mechanikus ló például ilyen. (Ej, a kutyafáját, elvégre mégsem a Vajákot olvassuk!)
A másik, ami elég zavaróan tud hatni az a fekete nyelvű tolvaj különleges képessége, aki bármilyen nyelven írt szöveget azonnal megért, amit elé tesznek, még ha soha nem is látta azelőtt azt az ábécét. Ez amellett, hogy elképzelhetetlen, még igazságtalan is. Elvégre aki, türkmén szöveget akar olvasni, az először vegye elő szépen a Duolingót és sajátítsa el a nyelvet!
Összegzés
Christopher Buehlman: A fekete nyelvű tolvaj című könyve, leginkább felvágott nyelvű főhősének köszönhetően, kiváló és szórakoztató olvasmány. Annak ellenére, hogy egy komor és kegyetlen világban játszódik. A vad szörnyetegek, politikai intrikák és a korrupt, mindent behálózó Tolvajcéh machinációi számos kalandot, valamint egy, a zsánerből kiemelkedő, intelligens fantasy regényt eredményeznek.
Értékelés: 8.5/10
Christopher Buehlman: A fekete nyelvű tolvaj
Agave Könyvek. 2022. 452 oldal
—
Ez is érdekelhet:
A. K. Larkwood: A Kimondatlan Név