Marjorie Liu – Sana Takeda: Monstress – Fenevad 1.: Ébredés – Képregény – kritika
Marjorie Liu & Sana Takeda Monstress című képregény-sorozatában egy 17 éves lány a saját múltját kutatja egy pusztító háború után, melyet az emberek vívtak az arkánokkal, akik nagyjából olyanok mint az emberek. Nagyjából. Ez általában elég is szokott lenni a vérontáshoz. Pláne, hogy az arkánok jó része állati jellegzetességekkel rendelkezik, például rókafarka és -füle van, vagy szárnyai nőttek, esetleg kecskefejet hord a nyakán. (Így könnyen meglehet, hogy te is előbb ütnél, csak aztán kérdeznél, ha szembejönne veled egy a Hős utcában.)
Farkasvérű Maika szerencsére a szemrevalóbb arkánok közé tartozik. És nem elég, hogy eladták rabszolgának, ráadásul a belsejében egy ősi entitás csücsül, aki át kívánja venni az irányítást felette. Szóval, Maikának temérdek tennivalója és problémája akad, miközben a Kill Bill-t idéző bosszúhadjáratot indít ellenségei ellen. A Monstress – Fenevad 1.: Ébredés pedig olyan témákat érint ezalatt, mint a fajirtás, a hatalom iránti esztelen vágyakozás, vagy emberség egy embertelen világban.
De mit is lehet mondani egy olyan képregényről, ami mind amputáció-fetisisztáknak, mind macskaimádóknak tetszésére lelhet? Talán azt, hogy csodaszép? Azt. A Monstress-sorozat Ébredés című első része gyönyörű, helyenként sejtelmesen erotikus, részletgazdag, barokk festményként ható paneljeinek némelyike láthatóan csak magáért a rajzolás öröméért készült el. És ennyi éteri szépséget árasztó szereplőt se láttál még képregényben. Akikhez képest az ugyancsak dizájnos Locke & Key szereplői úgy néznek ki, mintha szimpla gnómok lennének.
Mivel még a gonosz szereplők is szépségesek, megesik az a csúfság, hogy vérzik a szíved, amikor egy-egy genyó boszorkány-apácát végleg parkolópályára küldenek. (Még Kicsi „M” is érdeklődve lapozgatta végig a kötetet, ámbár arra már nem sikerült rávenni, hogy akár egyetlen szövegbuborékot is elolvasson belőle. 🙁 )
A Monstress sorozat Ébredés című első része képregény világépítésben is remekel. Komplett mitológiát kapsz, hajdani istenekkel, isteni hatalmú emberekkel/arkánokkal, öt egymással is keveredő fajjal, egyenest bele a közepébe. S mi tagadás, a sok oda-vissza utalgatásnak, elibéd hajigált információ-morzsának és keverés-kavarásnak hála, könnyen meglehet, hogy alkalmanként úgy érzed, a teljes megértéshez nem ártana egy, a náladénál jóval fejlettebb agy sem.
De mikor már végképp összekavarodnál, szerencsére mindig felbukkan Tam Tam professzor, a tudós macskatanító és helyre teszi a dolgokat. Egen, ezt kapd ki, a képregény világa öt értelemmel bíró fajának egyike ugyanis a macsekoké. Szóval Marjorie Liu & Sana Takeda képregényemacskaimádóknak különösen ajánlott. Na meg azoknak, akik valami átkozottul egyedire és gyönyörűségesre vágynak!
9/10
Marjorie Liu – Sana Takeda: Monstress – Fenevad 1.: Ébredés
Fumax Kiadó. 2019. 216 oldal.
—
Kritika a következő részekről:
Monstress – Fenevad 2.: Vér
Monstress – Fenevad 3.: Rejtek
Monstress – Fenevad 4.: A kiválasztott
Monstress – Fenevad 5.: Hadiárva
—
Ez is érdekelhet:
Joe Hill – Gabriel Rodriguez: Locke & Key 1: Kulcs a zárját